Co kupić oprócz roweru?

Zakup roweru to dopiero początek rowerowych wydatków. Aby móc bezpiecznie i wygodnie przemierzać kolejne kilometry konieczne jest wyposażenie się w kilka podstawowych akcesoriów. Część z nich ma charakter czysto użytkowy, a część jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Względy bezpieczeństwa

Rowerzysta jest jednym z najbardziej kruchych i narażonych na niebezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu musi za wszelką cenę starać się zwiększyć swoje bezpieczeństwo, poprzez wyposażanie się w dodatkowe elementy ubioru. Do tych najefektywniejszych zaliczyć można:

kask rowerowy – chroni głowę przed urazem w razie wypadku

– odblaski – zapewniają widoczność po zmroku

– ochraniacze na łokcie – często stosowane przez zawodowców, lecz polecane również początkującym rowerzystom

Względy użytkowe

Oprócz akcesoriów, które poprawiają bezpieczeństwo rowerzysty, istnieją również takie, które sens istnienia odnajdują w zwiększaniu jego komfortu.
Do takich akcesoriów zaliczyć można:

– uchwyt na telefon – znacznie ułatwia korzystanie z telefonu np. do wyświetlania nawigacji lub parametrów jazdy

– zestaw kluczy rowerowych – jazda na rowerze zawsze generuje pewne usterki i poluzowania elementów wyposażenia. Dobrze jest mieć po ręką klucze do szybkiego ich odkręcenia lub poprawienia

– bidon – w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego stałe uzupełnianie płynów jest konieczne. Można napoje wozić w plecaku, jednak na dłuższą metę jest to bardzo niewygodne. W tym celu doskonale sprawdza się bidon mocowany pod ramą.