Czy warto wybrać okulary fotochromowe?

Okulary fotochromowe to inteligentne soczewki, które reagują na światło, przyciemniają się na słońcu, a w pomieszczeniach stają się jaśniejsze.

Warto wiedzieć, że stopień i szybkość przyciemniania i rozjaśniania się takich okularów zależy do kilku czynników. Są to m.in. natężenie słońca, temperatura, pora roku, materiał, z którego są wykonane, miejsce przebywania oraz okresu używania. Po około 4 latach można zaobserwować na ogół pewien spadek aktywności soczewek, co jest po prostu efektem ich stopniowego starzenia się.

okulary fotochromoweOkulary fotochromowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią praktyczne i uniwersalne rozwiązania. To też propozycja dla osób z wrażliwymi oczami, które łzawią na słońcu. W tej sytuacji można zrezygnować z okularów przeciwsłonecznych.

Co ciekawe jednak, fotochromowe okulary mogą być wykonywane ze szkła (soczewki mineralne) lub plastiku (soczewki organiczne). Wśród soczewek szklanych wyróżnia się tylko jeden rodzaj fotochromów. Przy soczewkach plastikowych jest ich aż trzy. Różnią się one między sobą szybkością ściemniania się na słońcu, szybkością rozjaśniania w budynkach oraz stopniem bezbarwności w pomieszczeniach. Te najprostsze i najtańsze zarazem posiadają pewne przyciemnienie, a na słońcu ściemniają się o około 60%. Czas ściemniania i rozjaśniania jest w ich przypadku dość długi. Najlepsze okulary są w zasadzie bezbarwne, a na słońcu są niemal jak okulary przeciwsłoneczne.