Jak wybrać dobre pedały rowerowe?

Choć wydawać by się mogło, że kwestia pedałów w rowerze jest najmniej istota przy wyborze konkretnego modelu, a brać pod uwagę należy jedynie ramę, hamulce i chociażby amortyzatory, to takie postępowanie zaliczyć można jako bardzo duży błąd, ponieważ pedały równie mocno co właśnie rama, odpowiadają za skuteczną, bezpieczną i komfortową jazdę na rowerze.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując i wybierając określone pedały rowerowe należy przede wszystkim zwróci uwagę na to, do czego będą one wykorzystywane, czyli w jakim rowerze zamontowane. Pedały do kolarzówki powinny się charakteryzować czymś zupełnie innym niż chociażby pedały mtb.
Nie mniej kupując pedały powinno się przede wszystkim patrzeć na ich rozmiar, materiał z jakiego zostały wykonane, a także na kształt i ewentualnie zamontowane w nich piny.

Specyficzny model pedałów

Oprócz typowych i wszystkim znanych pedałów opartych na systemie platformy, istniej jeszcze inny rodzaj pedałów, które nazywane są pedałami zatrzaskowymi.
Są to zw. pedały spd, które są znacznie mniejsze w budowie i znajdują się na nich wpięcia w których umieszcza się but.
Zatrzaśnięty w ten sposób na sztywno but powoduje, że przy pedałowaniu wytracana jest znacznie mniejsza ilość energii, co przekłada się na lepszą stabilność jazdy i większą efektywność pedałowania.
Do minusów tego rozwiązania zaliczyć można konieczność zakupu określonego modelu buta, oraz wypracowania na nowo techniki jazdy na rowerze, ponieważ wpięcie na stałe buta powoduje z początku nie małe kłopoty dla rowerzystów.