Jakie okulary kolarskie wybrać?

Okulary kolarskie są nie tylko modne, ale przede wszystkim skutecznie chronią oczy przed ryzykiem urazu mechanicznego na skutek szkodliwego promieniowania słonecznego i nie tylko. Wybór w tym zakresie na rynku jest coraz większy. Poszczególne modele różnią się między sobą kształtem, materiałem, z którego są wykonane czy szkłami.

Przede wszystkim okulary kolarskie muszą chronić oczy przed promieniowaniem UV, a więc promieniowanie ultrafioletowym. Podczas zakupu należy sprawdzić informację na temat filtra UV. Modele, które są w stanie pochłonąć 100% promieniowania posiadają oznaczenie UV 400. Powinny też posiadać stosowne atesty. Poza tym w sklepach spotkać można również okulary z filtrem polaryzacyjnym, dzięki któremu promieniowanie jest niwelowane.  Poza tym kolory stają się żywsze i nie męczą wzroku.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są także okulary kolarskie z filtrem fotochromowym. Poza tym ciekawym rozwiązaniem są szkła z anty-fogiem, a więc takich, na których nie osadza się para wodna podczas większego wysiłku. Ogromne znaczenie ma też miejsce styku ze skórą, a więc noski czy zauszniki. Najlepiej jeśli wykonane są one z antyalergicznego i miękkiego materiału, który nie będzie ocierał skóry.

W sprzedaży znajdują się oprawki plastikowe, metalowe oraz te wykonane z poliwęglanu. W przypadku okularów sportowych wskazany jest ten ostatni materiał, bo jest lekki i odporny na uszkodzenia mechaniczne.