Spodenki rowerowe damskie – dla wygody i dla zdrowia

Jednym z najważniejszych elementów odzieży rowerowej są spodenki. Są nie mniej ważne od okularów czy kasku, które są niezbędne podczas rekreacji na rowerze. Szczególnie w przypadku pań spodenki rowerowe spełniają bardzo istotną funkcję. Dlatego naprawdę warto zwrócić szczególną uwagę na ten element kolarskiej odzieży i wybrać dobre i wysokiej jakości spodenki, a na pewno odczuje się różnicę podczas jazdy.

Spodenki rowerowe damskie i ich ochronne zadanie
Podczas jazdy na rowerze krocze narażone jest na kontuzje. Może się tak stać zarówno w wyniku uderzeń, jak i samego nacisku na siodełko. Podstawową cechą odróżniającą spodenki rowerowe od spodenek do innych dyscyplin jest to, że zawierają one wkładkę. Jej zadaniem jest chronić krocze przed kontuzjami i uprzyjemniać jazdę. Jest to szczególne ważne w przypadku pań. Wkładka jest wykonana z miękkich syntetycznych materiałów. Nie tylko amortyzuje czy dodaje komfortu, ale zapewnia wentylację. Oczywiście tylko dobrej jakości spodenki z równie dobrej jakości wkładką spełnią swoją funkcję.

Spodenki rowerowe damskie i ich rola ergonomiczna
Tak jak i górna część odzieży rowerowej, tak i spodenki ściśle przylegają do ciała. Celem takiego kroju jest zminimalizowanie oporu powietrza podczas jazdy, szczególnie w przypadku jazdy na szosie, gdzie podmuchy wiatru są silniejsze, a prędkość jazdy większa. Ponadto ścisłe przyleganie materiału do ciała powoduje, że zniwelowane jest niebezpieczeństwo tego, że specjalne spodenki rowerowe damskie zahaczą o siodełko czy ramę roweru i dojdzie do upadku.