Ważna rola ubrań w sportach biegowych

Bieganie to wspaniały, ogólnorozwojowy sport. Wiele osób, które dopiero rozpoczyna swoje zmagania z pokonywaniem kilometrów jest przekonana, że buty są najważniejsze, a odzież do biegania ma znaczenie marginalne. To bardzo mylne przekonanie. Biegacze poważnie traktujący treningi na pewno jednogłośnie stwierdzą, że odzież również może odgrywać kluczową rolę. Z pewnością przyznają temu stwierdzeniu rację wszyscy maratończycy.

Wygoda odzież kluczem do sukcesu

Gdy biega się długie dystanse, po czasie każdy niewygodny element odzieży zaczyna przeszkadzać. Podczas luźniej, trzykilometrowej przebieżki faktycznie nie trzeba przywiązywać tak wielkiej wagi do ubioru. Jednak podczas dłuższych tras z pewnością nie można lekceważyć kwestii ubrania dla biegaczy. Jakie warunki powinna spełniać dobra odzież? Przede wszystkim musi:

– chronić przed wiatrem,
– być wodoodporna,
– trzymająca ciepło,
– lekka,
– elastyczna,
– wygodna,
– dopasowana,
– wykonana z najlepszej jakości materiałów.

Pora roku ma znaczenie

Wielu biegaczy zaprzestaje regularnych treningów w okresie zimowym, głównie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak odpowiednio dobrane ubrania dla biegacza są w stanie sprawić, że nawet bieganie w śniegu i ujemnych temperaturach nie będzie uciążliwe. Nowoczesna bielizna termoaktywna jest w stanie doskonale odizolować ciało od chłodu. Lekkie kurtki i legginsy mogą uchronić przed nieprzyjemnym wiatrem.